3 podstawowe rzeczy, które musisz mieć w domowym biurze

Coraz więcej Polaków pracuje zdalnie, realizując swoje obowiązki służbowe w domu. Zmiany w sposobie pracy wymusza nie tylko rozwój nowych technologii, ale również pandemia. Jak się okazuje, bardzo często szybko musieliśmy zorganizować sobie miejsce pracy. Domowe home office, aby spełniało swoją rolę, powinno być dobrze zorganizowane. O czym warto pamiętać, gdy chcemy pracować w komfortowych warunkach?


Praca w domu wymaga od nas przede wszystkim bardzo dobrej organizacji czasu, regularności, systematyczności oraz zaangażowania. Im dokładniej, z wyprzedzeniem będziemy planować swoją pracę, tym szybciej i dokładniej ją wykonamy i będziemy mieli więcej czasu dla siebie.

Aby pracować wydajnie oraz komfortowo, musimy posiadać własne biuro. W domach czy mieszkaniach najczęściej przeznaczamy na to jedno z pomieszczeń, aby nie tworzyć bałaganu oraz nie przeszkadzać innym domownikom, np. dzieciom, które mają naukę zdalną. Wyposażenie domowego biura w odpowiednie rozwiązania to jedna z najważniejszych spraw. Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Niezbędne meble

Do pracy w domowym biurze potrzebujemy przede wszystkim odpowiednich mebli. Możemy tu wymienić:

– odpowiedniej wielkości biurko lub stół,
– krzesło biurowe lub fotel, krzesło tradycyjne,
– kontenerek biurowy albo szafę,
– większą szafę na dokumenty i akcesoria, ewentualnie słupek biurowy.

Sprzęt IT

W obecnych czasach odgrywa on bardzo ważną rolę i pozwala na pracę zdalną, zdalne i sprawne wykonywanie powierzonych zadań. Co możemy potrzebować?

– komputer stacjonarny lub laptop,
– drukarka, skaner bądź urządzenie wielofunkcyjne,
– telefon lub tablet,
– dodatkowy monitor,
– kamerę internetową, słuchawki, mikrofon.

Spokojna aranżacja

Warto również zadbać o odpowiednią aranżację pomieszczenia. Kluczowe jest równomierne oświetlenie pomieszczenia, zapewnienie maksymalnego dostępu światła naturalnego (warto stawiać biuro przy oknie), sprawnej wentylacji. Jeżeli w pomieszczeniu jest klimatyzacja, na pewno pomoże nam w upalne dni. Dodatkowo warto zadbać o stonowaną dekorację ścian i podłóg. Im miej rozpraszaczy, tym zdecydowanie lepiej i łatwiej pracować.

Nasze biuro nie musi być przepełnione różnego rodzaju sprzętami oraz meblami. Sprawność poruszania się po biurze, łatwość komunikacji, przewiew, dysponowanie niezbędnymi organizerami czy pudełkami na akcesoria biurowe – to wszystko konieczność.