Bezprzewodowy czy przewodowy czytnik kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych są obecne w wielu dziedzinach życia, zwłaszcza w miejscach, które są związane z produkcją, magazynowaniem towarów, a także ich dalszą dystrybucją. W wielu firmach potrzebna jest sprawna obsługi na dużej powierzchni handlowej. Klienci lub kontrahenci powinni być obsłużeni szybko i w komfortowych warunkach. Produkty muszą być szczegółowo opisane, a także sprawnie wyszukiwane. Aby uprawnić ten proces, często wykorzystywane są czytniki kodów kreskowych. Na rynku można znaleźć modele przewodowe i bezprzewodowa. Powstaje pytanie: która wersja jest godna polecenia?

Sprzęt na miarę potrzeb firmy

Przy wyborze czytnika kodów kreskowych należy kierować się potrzebami przedsiębiorstwa. W szczególności należy zwrócić uwagę na sposób korzystania z urządzenia oraz rodzaj odczytywanych kodów. Ważne są takie czynniki jak rozmiar pomieszczenia magazynowego, charakter działalności oraz specyfika środowiska, w którym będzie pracował wybrany czytnik. Dzięki temu możliwe jest określenie cech sprzętu, który zabezpieczy potrzeby pracowników w zakresie obsługi klientów lub partnerów handlowych.

Przewodowy czytnik kodów

Podstawowym rodzajem czytnika kodów kreskowych jest wersja przewodowa. Pozwala na szybkie odczytywanie etykiet wraz z przyporządkowanymi informacjami o towarach. Tego rodzaju wyposażenie znajduje zastosowanie w sklepach, magazynach i innych miejscach, w których należy zapewnić sprawną organizację pracy związaną ze składowaniem i sprzedawaniem towarów. Skanery przewodowe mają trwałe obudowy i nie wymagają skomplikowanych czynności konserwacyjnych. Są jednak na stałe przypisane do punktu handlowego, a ich zasięg jest naturalnie ograniczony do połączenia z komputerem.

Mobilny czytnik dla handlowca

W wielu przypadkach zdecydowanie lepszym wyborem będzie bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych. Pozwala na zdalną transmisję danych za pośrednictwem technologii Bluetooth lub Wi-Fi. Można to wykorzystać do połączenia z laptopem, przenośną drukarką lub telefonem komórkowym. Urządzenia są łatwe w obsłudze i wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

W ten sposób bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych może być wykorzystywany nie tylko w oddziale firmy, lecz także przez przedstawicieli handlowych pracujących w terenie. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że osoby zatrudnione powinny stale monitorować poziom naładowania baterii, aby sprzęt działał bezawaryjnie przez dłuższy czas.

Uniwersalne zastosowanie

Obecnie coraz częściej wykorzystywane są urządzenia mobilne, dlatego bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych nabiera popularności w wielu zakładach pracy. Może wpłynąć pozytywnie na wydajność pracy, a także przyciągać uwagę klientów i kontrahentów. Dzięki bezprzewodowej transmisji danych eliminowane jest okablowanie, które jest narażone na uszkodzenia, a czytniki mogą być komfortowo używane niezależnie od lokalizacji towarów. Dlatego prawidłowo eksploatowane czytniki kodów kreskowych w wersji bezprzewodowej to rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej nowoczesnej firmie.