Czy ekonomiści są jak humaniści?

Mówi się, że obecnie studiując ekonomię tak naprawdę studiuje się nic, tak samo jak w przypadku studiów humanistycznych czy socjologicznych. Czy aby na pewno tak jest? Czy naprawdę nie potrzebujemy obecnie ekonomistów?

Co chwilę musimy się mierzyć z różnego rodzaju problemami finansowymi i kryzysami. Kończąc ekonomię mamy tak naprawdę wiele możliwości, możemy pracować w wielu firmach, ale dobrze później zrobić sobie jakąś specjalizację, wybrać coś w czymś, jakąś dziedzinę, w której chcemy być naprawdę dobrzy.

Studia tak obszerne pozwalają nam poznać wiele różnych aspektów ekonomii, zarówno w skali mikro, makro jak również w skali globalnej. To bardzo dobry pomysł, gdy nie do końca wiemy co chcemy robić w swoim przyszłym życiu, szukamy jakiegoś celu. Ekonomia pozwoli nam poszerzyć horyzonty, a może akurat w między czasie znajdziemy jakiś aspekt, dziedzinę, która nas naprawdę interesuje, w której będziemy mogli się wyspecjalizować. W obecnej sytuacji sprzyja również podział studiów na trzyletnie licencjackie i dwuletnie magisterskie.

Podczas studiów pierwszego stopnia mamy okazję bliżej zapoznać się z tematem, a na studia magisterskie możemy już pójść w bardziej specjalistycznym kierunku. Możemy również zmienić kierunek na inny, nic nie tracimy, bo i tak po trzech latach będziemy mieli już wykształcenie wyższe. Musimy jednak pamiętać, że studia ekonomiczne nie są studiami humanistycznymi, a jeżeli matematyka nie jest naszą mocną stroną może jednak powinniśmy pomyśleć o wyborze innego kierunku.