Czy spotkania integracyjne pracowników są potrzebne?

Jest wiele sposobów na stworzenie zgranego zespołu, który świetnie ze sobą współpracuje. Jednym z nich jest zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników. To rozwiązanie sprawdza się zarówno, kiedy zatrudnione osoby znają się już od dłuższego czasu, jak i w sytuacji, gdy zespół jest nowy. Jest to dobre rozwiązanie zarówno dla małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.

Oczywiście organizowanie spotkań integracyjnych nie jest jedynym sposobem na to, aby zacieśnić więzi między pracownikami, lecz jest zdecydowanie jednym z najbardziej skutecznych. Mniej oficjalne otoczenie pozwala pracownikom na większą swobodę w zachowaniu. Rozluźnieni i pewni siebie, będą chętniej się integrować.

Jakie są zalety organizowania spotkań integracyjnych?

Podczas imprez integracyjnych pracownicy mogą poznać się od innej strony niż w firmie. Wiele z nich odkrywa, że łączą ich zainteresowania czy sposób myślenia. Mając te informacje, mogą później łatwiej rozdysponować między sobą zadania.

Imprezy integracyjne charakteryzują się luźniejszą atmosferą, a pracownicy, gdy poczują się nieco swobodniej, łatwiej zacieśniają między sobą więzi. Przynosi to później skutki w środowisku pracy, ponieważ lepiej zgrany zespół ma mniejsze problemy z komunikacją, efektywniej wykonuje projekty grupowe oraz rzadziej powoduje konflikty.

Spotkania integracyjne pracowników wpływają na ich poczucie przynależności. Nie tylko zmniejsza to stres związany z pracą, ale także wpływa na poczucie lojalności wobec firmy. Jeśli pracownicy dobrze czują się w miejscu pracy oraz mają dobre kontakty z innymi członkami zespołu, są mniej skłonni zmienić pracę. Co więcej, często sprawia to, że pracują oni ciężej, ponieważ zależy im na sukcesie firmy.

Gdzie zorganizować spotkania integracyjne pracowników?

W wyborze odpowiedniego miejsca na spotkanie integracyjne ważne jest wiele czynników.

Warto rozważyć:

  • ile osób będzie brało udział w imprezie,
  • jakie miejsce będzie najbardziej odpowiednie,
  • jakie czynności czy zajęcia integracyjne będziemy chcieli przeprowadzić,
  • jaka będzie najlepsza lokalizacja.

Warto wybrać miejsce, które jest nieco oddalone od firmy, jednak nie na tyle daleko, aby pracownicy mieli problem z dojazdem. Przy wyborze lokalu, warto zastanowić się, czy chcemy pracownikom zapewnić nocleg, czy będzie to jedynie impreza jednodniowa. Dodatkowo ważne jest jedzenie oferowane przez lokal oraz odpowiednia przestrzeń na zorganizowanie np. imprezy na świeżym powietrzu. Wiele śląskich przedsiębiorstw, po wzięciu pod uwagę wszystkich tych czynników, organizuje imprezy integracyjne w Pszczynie.