Czym jest produkcja kontraktowa, jakie ma zalety

produkcja kontraktowa

W produkcji kontraktowej firma wynajmująca zawiera umowę z producentem kontraktowym na produkcję i wysyłkę wytworzonych przez producenta towarów. Jakie zalety posiada takie rozwiązanie? Na to i inne pytania odpowiedź przedstawiamy w poniższym artykule.

Kluczowe punkty

– Firma wynajmująca może zawrzeć umowę z producentem kontraktowym (CM) na produkcję komponentów lub produktów końcowych w imieniu firmy wynajmującej za pewną uzgodnioną cenę, np. produkcja kontraktowa suplementów diety

– Produkcja kontraktowa ma wiele zalet, między innymi czas, wygoda oraz pieniądze. Nie wymaga ona od zamawiającego stworzenia miejsca do produkcji, skompletowania parku maszynowego i zatrudnienia wykwalifikowanych specjalistów.

– Warto współpracować z zaufanymi partnerami, z ugruntowaną pozycją na rynku producentów kontraktowych. Należy przy tym zwrócić uwagę na historię firmy, personel, park maszynowy jakim dysponuje firma.

Warunki

Produkcja kontraktowa to model biznesowy, w którym firma zatrudnia producenta kontraktowego do produkcji komponentów lub produktów końcowych na podstawie projektu firmy wynajmującej.

Producent kontraktowy („CM”) to producent, który zawiera umowę z firmą na produkcję komponentów lub produktów dla danej firmy. Jest to forma outsourcingu produkcyjnego. W modelu biznesowym produkcji kontraktowej firma zamawiająca zwraca się do producenta kontraktowego z projektem, formuła lub pomysłem.

Po uzgodnieniu warunków i zakresu współpracy, producent kontraktowy przechodzi do określonej produkcji i deklaruje się oddanie finalnego produktu w danym czasie.

Korzyści

Produkcja kontraktowa oferuje szereg korzyści:

– Oszczędności kosztów: Firmy oszczędzają na kosztach kapitałowych, ponieważ nie muszą płacić za obiekt i sprzęt potrzebny do produkcji. Mogą również zaoszczędzić na kosztach pracy, takich jak wynagrodzenia, szkolenia i świadczenia.

– Wzajemne korzyści dla miejsca kontraktu: Umowa między producentem a firmą, dla której produkuje, może trwać kilka lat. Producent będzie wiedział, że będzie miał stały przepływ interesów przynajmniej do czasu wygaśnięcia kontraktu.

– Zaawansowane umiejętności: Firmy mogą korzystać z wiedzy, umiejętności i kompetencji, których mogą nie posiadać wewnątrz własnej organizacji.

Jakość: Producenci kontraktowi dysponują własnymi metodami kontroli jakości, dzięki czemu finalne produkty spełniają wytyczne i normy europejskie. Wytwarzanie produkty są najwyższej jakości.

Skupienie: Firmy mogą lepiej skoncentrować się na swoich podstawowych kompetencjach, jeśli mogą przekazać produkcję podstawową firmie zewnętrznej.

Ekonomia skali: Producenci kontraktowi mają wielu klientów, dla których produkują. Ponieważ obsługują wielu klientów, mogą zaoferować niższe koszty zakupu surowców, korzystając z ekonomii skali.

Podsumowanie

Produkcja kontraktowa to wykonywanie usług produkcyjnych na zlecenie innych firm. Producenci kontraktowi wytwarzają produkty pod marką klienta, korzystając z własnych zasobów, tj. własna linia produkcyjna, własny park maszynowi, własne zasoby specjalistów oraz ekspertów. Produkcja kontraktowa w chwili obecnej jest jednym z najpopularniejszych modelów współpracy pomiędzy przedsiębiorcami. Taki model pozwala firmom realizować swoje najlepsze kompetencje. Pozwala także oszczędzić czas, pieniądze, a przy tym daje gwarancję jakości.