Czym mogą grozić zaległości w ZUS?

dłużnik

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to dla niejednego przedsiębiorcy niemałe wyzwanie. Musi on dbać nie tylko o odpowiednie prosperowanie swojej firmy, ale przede wszystkim pamiętać o regularnym odprowadzaniu należnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niezależnie od tego, czy firma przynosi mu zyski czy straty. Zaległości wobec ZUS mogą skutecznie utrudnić prowadzenie firmy. Sprawdź, czy w tym przypadku możesz uzyskać pożyczkę na spłatę zadłużenia.

Zadłużenie w ZUS – czym może grozić?

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą w Polsce ma obowiązek regularnego odprowadzania składek. Osoby, które prowadzą jednoosobową firmę, opłaty muszą uiszczać do 10. dnia kolejnego miesiąca. W przypadku pozostałych osób termin przypada na 15. dzień kolejnego miesiąca. Należy pamiętać również o  regularnych opłatach podatku dochodowego oraz VAT-u. Zaległości w ZUS mogą spowodować:

  • odsetki karne za zwłokę;
  • wpisanie do rejestru dłużników;
  • hipotekę przymusową na nieruchomości firmy;
  • postępowanie egzekucyjne przeciwko firmie – efekt to chociażby zajęcie konta bankowego;
  • postępowanie o ogłoszenie upadłości firmy.

Jak można zauważyć, nieopłacanie składek w ZUS ma bardzo negatywny wpływ na prowadzenie firmy. Posiadając zadłużenie, przedsiębiorca nie może przystępować do przetargów, a także ubiegać się kredyt w banku. Dlaczego? Banki bardzo szczegółowo sprawdzają zdolność kredytową zarówno klienta indywidualnego, jak i każdego przedsiębiorstwa.

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS-ie?

To, czy Twoja firma posiada zadłużenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych możesz sprawdzić na dwa sposoby: udając się osobiście do placówki ZUS-u lub za pomocą komputera. Jeśli posiadasz konto na platformie PUE ZUS, zadłużenie możesz sprawdzić po zalogowaniu się na swój profil. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić wiele cennego czasu, w porównaniu z osobistą wizytą w placówce.

Co robić w sytuacji, gdy firma posiada zadłużenie w zakładzie ubezpieczeń społecznych? Istnieje kilka rozwiązań, jak:

  • umorzenie całości zadłużenia;
  • podzielenie długu na raty;
  • odroczenie terminu płatności należnych składek.

Pożyczka na spłatę zaległości w ZUS

Jak zdobyć środki na spłatę zadłużenia w ZUS i US, jeśli nie możemy uzyskać kredytu z banku? Rozwiązaniem mogą być pożyczki pozabankowe dla firm. To bardzo dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy chcą w jak najkrótszym czasie uregulować swoje zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy przedsiębiorca może w tym celu zaciągnąć pożyczkę na dowolny cel, chociaż na rynku coraz częściej pojawiają się pożyczki na spłatę zadłużenia w ZUS i US.

Aby otrzymać taki rodzaj pożyczki, przedsiębiorca nie musi przedstawiać zaświadczenia o niezaleganiu z płatnościami wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego. Taki rodzaj pożyczek jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku firm, które na rynku znajdują się stosunkowo krótko – nie miały one odpowiedniej ilości czasu, aby wyrobić sobie odpowiedniej historii kredytowej, która byłaby akceptowana przez bank.