Długoterminowe plany

Na pewno każdy zastanawiał się nad zakupem własnego mieszkania, a co za tym idzie wzięciem kredytu, a to już zdecydowanie są plany długoterminowe. Najkrótsze kredyty hipoteczne to okres od 10 lat, zazwyczaj jednak ludzie decydują się na 30 lat, bo na krócej nie pozwala im ich sytuacja finansowa.

Co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu tak trudnej i zobowiązującej decyzji?

Najważniejsza nie jest sama rata, ale pozostałe zapisy. Co możemy zrobić w sytuacjach wyjątkowy, jak zmienić umowę w czasie jej trwania, gdy napotkamy jakieś kłopoty? Dla jednych ważny będzie zapis o szybszej spłacie kredytu, ale chyba dla zdecydowanej większości ważna będzie możliwość wzięcia tzw. wakacji kredytowych, które pozwolą nam zawieszenie spłaty kredytu na jakiś okres, bądź możliwość manipulowania wysokością raty (teraz niższa, a później wyższa) albo wydłużeniem spłaty kredytu.

Są to bardzo ważne aspekty, o których dobrze jest pamiętać, nawet jeżeli teraz nie przewidujemy żądnych poślizgów nikt nie jest w stanie przewidzieć co się będzie działo w tak długim okresie czasu. Dobrze też jest zaniżyć trochę swoje dochody, np. poprzez manipulowanie wielkością premii, a jeżeli nie mamy takiej możliwości to sami poprośmy bank, aby nie obliczał maksymalnej raty tylko też coś korzystniejszego dla nas.

Po wyliczeniu sprawdźmy ile wyniesie rata – warto też zwrócić uwagę czy są to raty równe czy malejące – i na tej podstawie sami zróbmy sobie prognozy ile zostanie nam na życie, opłaty czy nie jest to dla nas za dużo. Lepiej płacić trochę mniej, ale mieć większy komfort psychiczny.