Jak rozwijał się chiński przemysł?

Najpierw istniał tylko i wyłącznie sektor państwowy, ale nie były to takie państwowe przedsiębiorstwa jak my znam. W Chinach przedsiębiorstwo państwowe miało obowiązek generować zyski, były plany do zrealizowania.

Państwo nie ma pieniędzy, żeby dopłacać do rozwoju własnych firm, a to właśnie firmy mają napędzać rozwój gospodarki. Wydaje się to bardzo oczywiste, jednak w wielu zachodnich państwa często dopłaca się do przedsiębiorstw państwowych. Obecnie na liście Forbsa w dziesiątce najlepiej zarabiających przedsiębiorstw jest pięć chińskich firm wszystkie z nich są firmami państwowymi.

Jak widać jest to jeden z elementów, który przyczynił się do odniesienia sukcesu przez to państwo. W późniejszym okresie długoletni chiński plan rozwoju przewidział dopuszczenie obcego kapitału na swój rynek. Wciąż jednak były to inwestycje w pewnym zakresie kontrolowane przez chiński rząd. Firmy zagraniczne mogły wejść na rynek chiński tylko i wyłącznie jako joint venture, co dawało spore możliwości kontroli tych firm na rynku chińskim.

Jak wiadomo joint venture zagraniczne firmy mogły początkowo zawiązać tylko i wyłącznie z firmami państwowymi, ponieważ tylko takie istniały. Dopiero w ostatniej fazie rozwoju przemysłu chińskiego Chiny dopuściły swoich obywateli do otwierania własnych firm i prowadzenia biznesu. Wtedy firmy zagraniczne mogły wchodzić w joint venture również z firmami zagranicznymi. Jednak nie jest to takie proste jeżeli nie zna się chińskiej kultury i zwyczajów. Chiny to naród bardzo dumny, do wszystkiego doszli sami, więc mają swoje twarde zasady.