Jakie są najczęściej zadawane pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna

Szukając pracy, musimy liczyć się z tym, że czeka nas rozmowa kwalifikacyjna z przyszłym przełożonym. Jak się do niej dobrze przygotować? O co mogą nas zapytać pracodawcy, a na jakie pytania nie musimy odpowiadać? Sprawdziliśmy!

Kogo szukają pracodawcy?

Niezależnie od branży, pracodawcom zależy na solidnych i rzetelnych pracownikach. Nie zawsze ważne jest doświadczenie. Fach w ręku także da nam gwarancję stabilnej pracy i dobrych zarobków.

Pracodawcy dziś szukają zarówno stolarzy, czy cieśli, wykwalifikowanych budowlańców, jak i fachowców z branży IT. Te zawody najlepiej zarabiają w ostatnich latach. Jednak kadra pracownicza może także liczyć na wysokie zarobki. Zaskakujące może być to, że jednym z lepiej płatnych zawodów w Wielkopolsce jest kierownik produkcji.

Jak podaje portal epoznan.pl (link do artykułu: https://epoznan.pl/news-news-120638-jak_znalezc_nowa_prace_w_poznaniu_kogo_szukaja_pracodawcy), w branży motoryzacyjnej pracownicy mogą liczyć na zarobki dużo większe niż najniższa krajowa.

Nikogo chyba już nie dziwi, że poszukiwanymi pracownikami w ostatnich latach są także lekarze, pielęgniarki, czy nauczyciele.

Jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą?

Samo wysłanie CV nie zagwarantuje nam wymarzonej pracy. Warto do niego dołączyć list motywacyjny i dobrze przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoba, która przyjmuje nas do pracy, może zapytać nas o powód zmiany, jeżeli odchodzimy z poprzedniej firmy. Częstym pytaniem jest także to o preferowane zarobki. Warto więc sprawdzić, ile zarabiają osoby na podobnych stanowiskach i przygotować sobie tak zwane “widełki”.

Jeżeli składamy swoją kandydaturę na poważne stanowisko, mogą nas zapytać, co wiemy o firmie. To pytanie dotyczyć będzie przede wszystkim kierowników i pracowników marketingu. W branży tej ważne są bowiem idea, cel i motto firmy.

Ważnym pytaniem dla potencjalnego pracodawcy jest również to, jak reagujemy na uwagi przełożonych. Czy obrażamy się? Motywują nas one? Może uwagi traktujemy jak rady i wyciągamy z nich wnioski?

Przed przyjściem na rozmowę kwalifikacyjną warto dowiedzieć się kilku rzeczy o firmie. Kiedy powstała, z kim współpracuje… Pokażemy w ten sposób swoje zaangażowanie, a nasz rozmówca zrozumie, że zależy nam na stanowisku.

Jakich pytań nie może nam nikt zadać?

Powinniśmy oddzielać życie prywatne od pracy zawodowej. Dlatego też nikt nie powinien w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nam zadawać pytań dotyczących naszego życia. Pytania takie dotyczą przede wszystkim wyznania, poglądów politycznych, czy orientacji seksualnej.

Jednak pytać nas nie powinno się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej także o stan cywilny, o to, czy mamy dzieci, lub planujemy je mieć, a także o to, kto się będzie nimi zajmował w trakcie ich choroby. Pytania te są niezgodne z prawem.

Czasy się zmieniają, a pracodawcy zaczynają doceniać dobrych pracowników. Wszystko to dlatego, że brakuje ich na rynku pracy. Dziś częściej nie człowiek szuka pracy, a praca szuka człowieka. W większości firm brakuje rąk do pracy.. Dziś znajomość kilku języków, zaangażowanie i rzetelność są bardziej doceniane niż doświadczenie.