Coaching stał się niezwykle popularnym i cenionym interaktywnym procesem rozwoju, z którego korzystają zarówno osoby indywidualne, jak i grupy czy organizację. By jednak cały proces mógł być zaliczony do efektywnych, przenosił wymierne korzyści w postaci przyspieszonego tempa rozwoju, lepszych efektów działania czy wreszcie osiągnięcia jednego z upragnionych celów, warto sięgać po profesjonalne narzędzia do pracy – karty coachingowe są jednymi z najlepszych. Przyjrzyjmy się im z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!
Czym są karty coachingowe?
Wiele osób, które interesują się coachingiem, z całą pewnością słyszało o pojęciu kart coachingowych. Karty są jedynymi z najbardziej podstawowych narzędzi, które stają się nieocenioną pomocą w realizowaniu celów osobistych i zawodowych. Doskonale potrafią naprowadzić na zrozumienie aktualnej rzeczywistości oraz stwarzają idealne możliwości do przyglądania się jej z różnych perspektyw. Co więcej, karty coachingowe pomagają także odnaleźć nowe opcje do działania, które przyniosą zamierzone efekty. Karty przedstawiają różnorodne motywy, a ich wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i dopasowania do konkretnej tematyki.
Jak pracować z kartami coachingowymi?
Na podstawie kart, coach otrzymuje szerokie możliwości i dostępne sposoby pracy. Karty pomogą w zadaniu mocnych, pogłębionych pytań, na które zdecydowanie łatwiej będzie uzyskać precyzyjne odpowiedzi. Przy ich użyciu z powodzeniem możemy stosować takie techniki coachingowe jak:
– analiza pola sił,
– koło życia,
– kapelusze de Bono
i inne. Karty coachingowe pozwalają na pracę z przestrzenią, ustawienia systemowe czy myślenie wizualne.
Gry z wykorzystaniem kart coachingowych
Karty coachingowe są narzędziem pracy na różnego rodzaju warsztatach, terapiach, spotkaniach grupowych czy zajęciach indywidualnych. Niezwykle często wykorzystywane są do budowania relacji w pierwszej fazie wspólnej pracy, jak również do wzmacniania postawy uważności i zaangażowania.
Na szczególne wyróżnienie zasługują trzy gry z użyciem kart coachingowych:
– Teambuilding,
– tworzenie „Persony”,
– Storytelling.
Teambuilding
Teambuilding to gra polegająca na budowaniu zgranego zespołu, ukazania jego mocnych oraz słabych stron. Osoby bardzo chętnie integrują się z symbolami graficznymi. Karty coachingowe rozkłada się, a grupa wybiera jedną kartę- symbol grupy, na którą muszą zgodzić się wszyscy uczestnicy. Następnie grupa wybiera maksymalnie 3 karty swoich słabych i mocnych stron. Staramy się zbudować zespół, wykorzystując jego mocne strony. Każdy z uczestników wybiera kartę, która pokazuje jakie zasoby wynosi do zespołu.
Tworzenie „Persony”
Gra z kartami coachingowymi „Persona” jest dedykowana dla przedsiębiorców czy osób prowadzących własny blog. Jest to stworzenie tzw. profilu klienta. To trudne zadanie, które pozwala odpowiedzieć na pytanie co potrzebują inni, a nie to, co ja mam do zaoferowania. Pozwala to na określenie wąskiej grupy docelowej swoich klientów.
Storytelling- zabawy narracyjne
Zabawa storytelling znajdzie także doskonałe zastosowanie w szkołach, innych placówkach edukacyjnych oraz jako gra rodzinna. Najprostszą wersją storytelling jest odmiana „zgaduj- zgadula”. Każdy z graczy musi o jednej, konkretnie wybranej karcie powiedzieć jedno zdanie. Zdanie to jednak nie może być prostym opisem, a aluzją. Dla przykładu, jeśli na karcie znajduje się rzeka i kajaki, nie można w swoim opisie użyć takich słów.
Karty coachingowe są powszechnie wykorzystywanym narzędziem w pracy profesjonalnych coachów, pedagogów, nauczycieli czy rodziców. Ich szeroki zakres zastosowania pokazuje, w jak prosty sposób potrafią pomóc w osiągnięciu zamierzonych efektów.
Leave a Reply