Koniec marzeń o własnym biznesie

Otwieranie własnego biznesu stało się niezwykle modne w ciągu kilki ostatnich lat. Wiele osób postanowiło spróbować swoich sił w branżach, które były im bliskie. Dofinansowania, znajdujące się w zasięgu ręki każdego, kto przedstawił przemyślany i dobrze rokujący na przyszłość biznesowy plan zachęciły także młodych ludzi, absolwentów wyższych uczelni czy innych szkół do rozpoczęcia kariery od własnej działalności gospodarczej.

Rzeczywistość okazała się jednak okrutna dla całej rzeszy młodych przedsiębiorców. Własny biznes niejednokrotnie zamiast źródłem zarobku, stał się powodem do nerwów i skarbonką bez dna. Gdzie leżą przyczyny złej sytuacji właścicieli małych firm? Czy biznesplan nie był do końca przemyślany? Czy polegli w nierównej walce z silnymi i doświadczonymi przedsiębiorcami?

Własny biznes nie jest łatwą sprawą, a otworzony pochopnie, zamiast zysku, może generować duże straty. Oczywiście zawsze warto próbować i nie ma sensu wstydzić się porażki. Nie myli się tylko ten, kto nie robi nic.