Księgowość to za mało? Sprawdź, jakie usługi świadczy kancelaria podatkowa

ksiegowosc

Według raportu KPMG blisko 65% ankietowanych firm korzysta z outsourcingu usług księgowych. To już powszechna praktyka, która pozwala przedsiębiorstwom na daleko idące oszczędności. Zdarza się jednak, że sama księgowość to za mało, szczególnie gdy firma rozwija się dynamicznie i potrzebuje wsparcia w innych obszarach. Wówczas warto skorzystać z usług kancelarii podatkowej. Na czym polega taka współpraca? 

Dlaczego warto zaufać kancelarii podatkowej?

Wiedza na temat przepisów podatkowych jest na tyle rozległa i skomplikowana, że warto powierzyć działania zaufanemu podmiotowi. Specjaliści w tym zakresie dysponują nie tylko aktualnymi informacjami na temat przepisów, ale także są nie bieżąco z orzecznictwem w tym zakresie. To szczególnie istotne w kontekście trudniejszych zagadnień, gdzie przepisy są niejasne, a popełnienie błędu może wiązać się z ogromnymi stratami. 

Ponadto doradca podatkowy ma kompetencje z zakresu prawa i finansów i jest to zawód zaufania publicznego. Oznacza to, że nie każdy może świadczyć tego typu usługi. Musi to być osoba niekarana, o nieposzlakowanej opinii i posiadające wyższe wykształcenie. Doradca podatkowy musi zdać egzamin ustny i pisemny, aby móc pomagać firmom i osobom prywatnym w sprawach podatkowych. 

Jakie usługi świadczy kancelaria podatkowa?

Podstawową kwestią, którą zajmuje się kancelaria, są sprawy związane z VAT oraz podatkami CIT i PIT. W skład usług wchodzą przede wszystkim przygotowanie dokładnych wyliczeń, audytów i kontroli. Pozwala to, szczególnie na początku współpracy, rozeznać się kancelarii, w jakim miejscu jest firma i jakie działania muszą być podjęte w pierwszej kolejności. Doświadczona kancelaria doskonale odnajdzie się w każdej sytuacji – bez względu na to, w jakiej branży firma działa i z jakimi kłopotami się boryka. 

Poza wspomnianą księgowością, a także obszarem kadr i płac, kancelaria będzie reprezentować firmę przed organami podatkowymi. Oznacza to pełną obsługę – od przygotowania pism i wniosków, po odpowiedzi na pisma urzędów, po uzyskiwanie indywidualnych interpretacji podatkowych i reprezentację w postępowaniach sądowo-administracyjnych. Prowadzenie działalności gospodarczej obejmuje również umowy o współpracę, regulaminy, statuty, które kancelaria może zweryfikować i zaproponować najefektywniejsze działania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nabywania innego podmiotu gospodarczego, przeprowadzenia restrukturyzacji czy podziału firmy na mniejsze jednostki. Doradztwo obejmuje również sprawy związane z uzyskaniem ulg na rozwój (m.in. ulga IP Box i ulga na badania i rozwój) i innych działań, które mogą znacząco przyspieszyć rozwój firmy. 

Która kancelarię podatkową warto wybrać?

Dzięki szerokim kompetencjom w WZ Partners wspieramy firmy, które działają zarówno w Polsce, jak i za granicą. Korzystamy z nowoczesnych technologii w codziennej pracy, ale jesteśmy również otwarci na tradycyjne doradztwo w siedzibie firmy lub w jednym z naszych biur w Warszawie lub Poznaniu. Sprawdź, jak możemy pomóc Twojemu biznesowi.