Księgowa – jak wybrać najlepszą specjalistkę?

ksiegowa

Dynamicznie rozwijająca się firma potrzebuje osoby odpowiedzialnej za działania związane z księgowością. Sam właściciel nie jest w stanie poświęcać swojego cennego czasu na wszelkie formalności finansowe. Jak więc wybrać najlepszą kandydatkę na stanowisko księgowej? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Wykształcenie i doświadczenie

Specjalistka od spraw księgowych musi wyróżniać się na tle innych kandydatek przede wszystkim kilkuletnim doświadczeniem oraz wykształceniem kierunkowym. Najlepiej jeśli będzie ono związane z ukończeniem studiów na wyższej uczelni ekonomicznej. Jeśli chodzi o konkretny kierunek to idealnym wyborem jest rachunkowość, a także zarządzanie finansami.

Jeśli dana kandydatka na stanowisko księgowej nie posiada wieloletniego doświadczenia to argumentem przemawiającym za jej zatrudnieniem mogą być odbyte wcześniej praktyki. Wiele osób zaraz po studiach znajduje pracę w formie asystenta. Polega to na prowadzeniu mniej skomplikowanych spraw zleconych przez głównego księgowego. Podczas takich praktyk można bardzo szybko zdobyć wymagane doświadczenie, które przyda się podczas samodzielnego zarządzania finansami.

Znalezienie idealnej kandydatki nie jest wcale łatwe. Na rynku już od wielu lat panuje deficyt dobrych specjalistów. Zamiast więc zatrudniać w firmie nową osobę, można w atrakcyjnej cenie skorzystać z usług profesjonalnego biura księgowego, na przykład z https://fcenter.pl/.

Cechy charakteru i umiejętności

Księgowa w Krakowie lub w każdym innym mieście musi wyróżniać się na tle innych kandydatek istotnymi cechami charakteru. Przydaje się przede wszystkim umiejętność efektywnej pracy w zespole oraz odporność na stres. Dość często zlecone zadania i obowiązki są związane z wykonywaniem ich pod presją czasu. Osoba, która zarządza finansami nie może pozwolić sobie na nieprzewidziane opóźnienia. Przydaje się więc zmysł organizacji, terminowość i punktualność w przygotowaniu niezbędnych dokumentów na potrzeby firmy.

Należy także zwrócić uwagę na konkretne umiejętności, które nabywa się wraz z doświadczeniem. Jest to na przykład umiejętność intuicyjnego rozwiązywania nawet bardzo skomplikowanych problemów. Dobra księgowa doskonale wie w jaki sposób szukać rozwiązań w przypadku wystąpienia nietypowych sytuacji. Przydaje się w takim przypadku dobra znajomość dynamicznie zmieniającego się prawa oraz praktyczna wiedza z zakresu finansów. Niebagatelne znaczenie ma także efektywna komunikacja. Księgowa musi przekazywać informacje niekoniecznie technicznym językiem, ale również w sposób zrozumiały dla wszystkich.