Laser okulistyczny YAG – do czego służy i kiedy go używać

W okulistyce stosuje się leczenie laserowe w przypadku wielu schorzeń oraz wad wzroku. Wykonuje się m.in. laserową korekcję, która pozwala zrezygnować z noszenia okularów czy soczewek. Laser okulistyczny wykorzystywany jest także do leczenia chorób oczu, w tym zaćmy, jaskry. Na czym polega jego działanie i kiedy warto go stosować?

Czym jest laser YAG?

Lasery YAG mają w swoim ośrodku monokryształ (najczęściej sztucznie wytworzony). Odpowiada on za długość oraz jakość emitowanego światła. Monokryształ może być w formie gazowej, stałej albo ciekłej.

Tego typu lasery najczęściej wykorzystywane są w okulistyce, ale także w medycynie estetycznej. Wówczas częściej korzysta się z laserów neodymowo-yagowych (Nd:yag). Służą one do usuwania naczynek, blizn, przebarwień lub drobnych zmarszczek i linii mimicznych. W okulistyce lasery stosuje się przede wszystkim w leczeniu dwóch powszechnie występujących chorób oczu – jaskry i zaćmy.

Laser okulistyczny w leczeniu jaskry i zaćmy

W przypadku jaskry laser YAG stosuje się celem obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najczęściej zabieg wykonuje się, kiedy istnieje zagrożenie wystąpienia ostrego ataku jaskry i zwężenia lub całkowitego zamknięcia tzw. kąta przesączania, inaczej kąta tęczówkowo-rogówkowego. Jest to struktura, która odpowiada za prawidłowy odpływ cieczy z przedniej komory oka oraz za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Laserowy zabieg to skuteczna metoda leczenia nawet ostrych postaci jaskry.

Laser YAG można stosować także w przypadku zaćmy, w szczególności postaci wtórnej. Zamglenie tylnej torebki oka najczęściej pojawia się jako konsekwencja leczenia i usuwania zaćmy, w tym także poprzez wszczepienie sztucznej soczewki.

Lasery YAG wykorzystywane są do zabiegów:

  • kapsulotomii – przeprowadza się ją celem usunięcia objawów zaćmy wtórnej.
  • irydotomii – zabieg przeprowadzany w leczeniu jaskry, pomaga zmniejszyć ciśnienie wewnątrzgałkowe w oku.

Zabiegi wykorzystujące lasery okulistyczne są nieinwazyjne, bezpieczne i zapewniają dużą skuteczność. Rekonwalescencja zwykle nie jest skomplikowana i nie trwa długo. Laserowe zabiegi pozwalają na pełny powrót do zdrowia i na zachowanie ostrości i jakości widzenia na dłużej.

Kiedy warto skorzystać z lasera YAG?

Zabieg z wykorzystaniem lasera YAG warto zaproponować pacjentom w przypadku, kiedy inne formy leczenia okażą się nieskuteczne lub nie przyniosą oczekiwanej poprawy. Czasem zleca się je jako profilaktykę – wówczas ich celem jest zapobieżenie wystąpienia ataków czy objawów, które mogłyby zaburzyć znacznie jakość widzenia lub doprowadzić do poważniejszych konsekwencji.