Lepiej stać się fachowcem

Nie ulega wątpliwości, że na dzisiejszym rynku pracy brakuje fachowców. I to brakuje ich bardzo duża liczba. Wszyscy chcą studiować, choć obecnie studia nie dają już żadnego potwierdzenia, ani żadnej gwarancji na pracę.

Są one co prawda bezpłatne, ale jeżeli nie mieszka się w tym mieście, w którym znajduje się uniwersytet to koszty potrafią być naprawdę duże. Dlaczego konkretne zawody, konkretny fach w ręku tak bardzo straciły na wartości? Pracodawcy niejednokrotnie poszukują fachowców i nie mogą ich znaleźć.

Obecnie fachowcy zarabiają naprawdę dużo pieniędzy, niejednokrotnie otrzymują dużo wyższe stawki niż osoby pracujące w korporacji przy papierach. Skąd taka niechęć do szkół zawodowych? Mamy teraz modę na wykształcenie wyższe. Osoby bez takiego wykształcenia uważa się za gorsze, za takie, które nic nie znaczą w społeczeństwie. Dlatego wszyscy chcą studiować, a na rynku prac zawodowych powstaje naprawdę duża luka.

Nie ulega wątpliwości, że wcale nie jest tak łatwo zdobyć fach. A jak już nawet zdobędzie się fach to bardzo ciężko jest być w tym dobrym, a nikt nie chce przeciętnego pracownika, szuka się ludzi naprawdę dobrych. Nie ma jednak sensu robić czegoś na siłę, bo w końcu będziemy musieli robi to przez resztę życia.

Można co prawda się przekwalifikować choć w pracach manualnych bardzo ciężko jest awansować. Dlatego wieli ludzi ciągnie do studiów, bo tam można wspinać się po szczeblach kariery, a to daje różne możliwości. Ludzie wierzą, że tam nie zaznają nudy.