Rozwój technologiczny jest widoczny w wielu branżach, nawet w rekrutacji nowych pracowników. Rekruterzy zdają sobie z tego sprawę i szukając coraz to nowszych rozwiązań, trafiają na media społecznościowe. Wiele ogłoszeń nie tylko firm, ale także pracowników szukających etatu można znaleźć, chociażby na Facebooku, gdzie są utworzone specjalne grupy, które zrzeszają pracowników i pracodawców.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można znaleźć osoby, których profil idealnie będzie pasował do danego stanowiska. Jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych zrzeszający takie osoby jest również LinkedIn. Co to jest? Jak powinien wyglądać profil pracownika na LinkedIn?
Co to jest LinkedIn?
LinkedIn to portal, który w ciągu wielu lat wyrósł na społeczność zrzeszająca profesjonalistów z praktycznie każdej branży. Podstawą jest stworzenie własne profilu, w którym będą zawarte najważniejsze informacje:
- zakres prac
- miejsce pracy
- umiejętności i kwalifikacje
Ponadto użytkownicy mogą tworzyć tak jak na Facebooku, treści na tablicy, uczestniczyć w rozmowach grupowych. Natomiast przedsiębiorstwa mogą utworzyć tak zwane Company Page, gdzie będą umieszczone najważniejsze informacje o firmie, a także relacje z prac w nich przebiegających.
Jak powinien wyglądać profil na LinkedIn?
Standardowy profil użytkownika powinien składać się przede wszystkim z nazwy oraz adresu URL. W tych miejscach nie zaleca się umieszczać swojego pseudonimu, czy też stanowiska. Kolejną częścią profilu są informacje. Tam powinno się wpisać między innymi odpowiednie słowa kluczowe oraz najważniejsze dane. Jest to bardzo istotne, gdyż wpływa na pozycję profilu wśród innych listy innych użytkowników. Im będzie on wyżej, tym będzie większa szansa na to, że zostanie się dostrzeżonym przez przyszłego pracodawcę.
Warto także zbudować sieć znajomych. Na samym początku LinkedIn zaproponuje listę osób, które możesz znać. Odbywa się to poprzez odczytanie lokalizacji oraz szereg spójnych informacji jak na przykład miejsce pracy, stanowisko, czy też inni wspólni znajomi. Nie poleca się jednak wysyłać zaproszeń do osób, których się nie zna. Siatka znajomych nie powinna być zbyt duża, ale za to powinna zawierać kontakty do być może przyszłych pracodawców.
Kolejnymi etapami tworzenia profilu na LinkedIn jest stworzenie informacji stricte podobnych do CV. Powinny być one zawarte w sposób chronologiczny. Ponadto warto także dodać zakres wykonywanych obecnie obowiązków oraz posiadane umiejętności. Ostatnim dodatkiem, który pozytywnie będzie wpływał na profil użytkownika na LinkedIn, będą rekomendacje od obecnego i poprzedniego pracodawcy.
Leave a Reply