Na czym polega outsourcing księgowy?

ksiegowosc

Outsourcing księgowości to usługa, dzięki której mała firma może skorzystać z doświadczenia dużej korporacji. Ten zajmuje się na co dzień obsługą transakcji, rozrachunkami z dostawcami, należnościami, listą płac, zarządzaniem sprawozdawczością finansową oraz wieloma innymi usługami. Zewnętrzni dostawcy usług księgowych mają w swoich szeregach pełen zestaw specjalistów. Dzięki czemu, mogą wykonywać swoje obowiązki na wysokim poziomie.

Co obejmuje outsourcing księgowy?

Czego spodziewać się po firmie świadczącej outsourcing księgowy w Warszawie? Zakres jej usług jest bardzo szeroki. Dotyczy to zarówno codziennego księgowania transakcji, podobnie jak wewnętrzny dział księgowości, ale również wiele usług związanych z doradztwem podatkowym. To jednak nie wszystko. Księgowi mogą wypełniać takie obowiązki jak:

  • przetwarzanie transakcji w czasie rzeczywistym,

  • fakturowanie sprzedaży,

  • płatność na rachunek dostawcy,

  • księgowanie wypłat dla pracowników,

  • generowanie raportów dla zarządu,

  • zarządzanie budżetem.

Dodatkowo firma świadcząca outsorcing księgowy stale monitoruje sytuację finansową przedsiębiorstwa, które korzysta z ich usług. Pozwala to lepiej optymalizować budżet – zarówno pod względem redukcji wydatków, jak i poprawy przychodów.

Korzyści z outsourcingu księgowego

Wiele firm zleca księgowość na zewnątrz. Nie może to dziwić. Rozwiązanie to ma sporo korzyści. Przede wszystkim daje samemu przedsiębiorcy dużo wolności. Właściciel firmy może w pełni skupić się na nad swoim biznesem, podczas gdy firma biuro księgowe zajmuje się księgowością – co potrafi być obciążające czasowo.

Zewnętrzny dział księgowy to również oszczędność pieniędzy. Zazwyczaj jest to rozwiązanie dużo tańsze niż zatrudnianie księgowego wewnątrz firmy. Wszystko zależy jednak od przyjętego systemu rozliczeniowego. Te są zazwyczaj dwa: miesięczna opłata w formie abonamentu lub rozliczenie na podstawie ilości dostarczonych dokumentów księgowych. Warto dokładnie przeanalizować, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze.