Odpowiedzialna praca powodem stresu? Postaw na sport!

porady na stres

Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Systematyczny ruch jest lekiem na nadmiernie odczuwany stres. Praca w finansach związana jest z dużym poziomem odpowiedzialności za wykonywane obowiązki, dlatego odczuwanie stresu na tych stanowiskach jest nieuniknione. Przeczytaj, a dowiesz się jak ukoić skołatane nerwy!

Sport pomocny w walce ze stresem 

Ludzie żyjący w warunkach przewlekłego stresu znacznie trudniej radzą sobie z trudami dnia codziennego. W momencie zdenerwowania organizm produkuje dwa hormony mobilizujące organizm człowieka do pokonania problemu: kortyzol i adrenalinę. Jednak stałe odczuwanie stresu sprawia, że człowiek szybciej się męczy, słabnie i staje się podatny na choroby. Może to doprowadzić do nadciśnienia, podwyższonego poziomu cholesterolu oraz cukru. 

Udowodniono, że sport jest sprzymierzeńcem w walce z nadmiernym napięciem. Podczas wysiłku fizycznego zmniejsza się poziom kortyzolu, a uwalniane są norepinefryna i serotonina, które są składnikami wielu leków antydepresyjnych. Badania wykazują, że sport tłumi pobudliwość neuronów, zmniejszając przy tym niepokój, a także poprawiając nastrój. Oczywiście każdy z nas słyszał o endorfinach wytwarzanych podczas uprawiania sportu, które odpowiadają za stany euforyczne, zmniejszając przy tym ból i wpływając relaksująco na ciało człowieka. Niwelują złe emocje nagromadzone w ciele człowieka, takie jak: smutek, lęk czy złość i agresję, a także przeciwdziałają depresji. 

Co istotne dla pracy umysłowej, uprawianie sportu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Zwiększa poziom sprawności intelektualnej oraz poprawia koncentracje, dlatego pomaga lepiej radzić sobie ze stresem. Sport wpływa na poprawę wydolności tlenowej, dlatego w sytuacji nadmiernego napięcia pomaga zapanować nad wysokim tętnem oraz szybkim biciem serca. 

Jaki sport na nadmierny stres

Wybierając formę aktywności fizycznej, warto zwrócić uwagę, aby nie wiązała się z rywalizacją, a dawała możliwość oderwania się od bieżących spraw i problemów. Dobrze jest, aby wysiłek był dostosowany do możliwości i kondycji danej osoby. Na początek idealne mogą być wędrówki, czyli tzw. trekking. Polecane aktywności turystyczne świetnie wpływają na pracę mózgu, a szczególnie te uprawiane pośród drzew, które mają zbawienny wpływ na cały organizm człowieka. Warto oczywiście zadbać o odpowiedni strój i akcesoria, które idealnie dopasowane znajdziesz w sklepach Decathlon. Wpływają na komfort podczas wędrówek i niwelują ryzyko kontuzji.  

Wśród innych polecanych aktywności korzystne dla zdrowia i poprawy samopoczucia są ćwiczenia aerobowe, joga, czy bieganie. Świetnie wśród sportów antystresowych spisuje się pływanie. Będąc pod wodą, czujemy się odcięci od świata zewnętrznego, gdzie możemy problemy zostawić za sobą. Woda idealnie oczyszcza umysł i pomaga się zresetować. Można również wybrać się na wycieczkę rowerową, trenować sporty walki czy taniec. Ważna jest jednak systematyczność ćwiczeń. 

Na przełomie wielu lat niejednokrotnie udowodniono zbawienny wpływ sportu na redukcję odczuwanego napięcia i poprawy jakości życia. Osoby systematycznie uprawiające sport potrafią dłużej zachować spokój i równowagę psychiczną niż osoby preferujące siedzący tryb życia. Do dzieła, popraw jakość swojego życia!