Podróż koleją

Jest wiele kontrowersji wokół Pendolino. Na pewno nie ulega wątpliwości, że był to bardzo duży wydatek. Czy potrzebny czy też nie jest kwestią sporną. Na pewno potrzebny, ale czy na pewno teraz?

Specjalnie przeprowadzano modernizację torów, przez wiele miesięcy były utrudnienia i opóźnienia w kursowaniu pociągów. Jednak to na co narzekają najbardziej korzystający z kolei to fakt, że zabrano inne połączenia na cześć Pendolino, które jest dużo droższe. W końcu zmiany są dla ludzi i to o nich powinno się myśleć.

Podróż pociągiem takiej klasy i takiej jakości na pewno jest bardzo przyjemna i na całym odcinku północ (Gdynia) – południe (Kraków) na pewno jest to o wiele szybsze niż standardowy pociąg. Jednak na odcinku Warszawa – Kraków jest to bardzo wątpliwe. Praktycznie wszystkie połączenia zastąpiono Pendolino, a to oznacza, że jeżeli ktoś dojeżdża na tym odcinku do pracy musi wydawać dużo więcej.

Prawda jest też taka, że na tym odcinku pociągi już wcześniej jeździły w bardzo zbliżonym czasie, czyli teraz podróżni muszą płacić dużo więcej, za niewiele krótszy czas, a w wielu przypadkach taki sam czas podróży w trochę lepszych warunkach.

Czy naprawdę było warto?

Zapewne dla osób, które rzadko podróżują nie robi to większej różnicy, ale dla osób, dla których jest to jeden z podstawowych środków komunikacji robi to ogromną różnicę. Można co prawda skorzystać z usług normalnego pociągu, ale jest to albo wcześnie rano albo późno wieczorem, a na dodatek pociągi, które wcześniej zdarzało się, że jeździły szybciej niż obecnie jeździ Pendolino specjalnie stoją dłużej na stacjach i jeżdżą wolniej tylko po to by rozciągnąć czas.