Pracownicy ze Wschodu – oszczędność czy konieczność?

Z racji powiększającego się deficytu kadrowego na polskim rynku pracy, pracodawcy coraz częściej decydują się na pozyskiwanie pracowników z zagranicy. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowie Prezes firmy Smart Work – Mariusz Hoszowski.  

Z danych firmy Smart Work wynika, że na chwilę obecną na polskim rynku pracy brakuje wszystkich rodzajów pracowników – zarówno tych wykonujących prace fizyczne, jak i umysłowe. To rosnące z roku na rok zapotrzebowanie na pracę i wzrost gospodarczy powodują, iż polscy pracodawcy coraz mocniej stawiają na pracowników zagranicznych. W jaki sposób wygląda pozyskiwanie takich kadr?

Czym jest outsourcing?

Jak mówi Mariusz Hoszowski, Prezes firmy Smart Work: „Outsourcing to usługa, w ramach której firma zewnętrzna przejmuje część prac – na przykład produkcyjnych. Są 2 charakterystyczne cechy tego procesu: przejęcie odpowiedzialności za efekt i bezpośredni nadzór nad tym procesem. Drugą formą pozyskiwania pracowników są usługi agencji pracy tymczasowej, gdzie klient jako pracodawca jest użytkownikiem pozyskanych przez agencję pracy pracowników tymczasowych. Warto wspomnieć, że outsourcing działa na podstawie kodeksu cywilnego, a agencja pracy tymczasowej – na podstawie ustawy o instytucjach rynku pracy.”

Dla kogo pracownicy ze Wschodu?

Z danych firmy Smart Work wynika, że z usług pozyskiwania pracowników najczęściej korzystają średnie i duże firmy związane z przetwórstwem przemysłowym albo z szeroko pojętą produkcją. Abstrahując od potrzeb rynku budowlanego, dostarczani są wszyscy specjaliści – począwszy od ślusarzy, szwaczek, operatorów maszyn, wszelkiego rodzaju kierowców, po pracowników niewykwalifikowanych, których firmy – klienci agencji pracy – przyuczają do wykonywania relatywnie niezłożonych prac, na przykład związanych z szeroko pojętym montażem AGD. Co dzięki temu zyskują? Niezależnie od branży, podstawową korzyścią jest wykwalifikowana, dostosowana do oczekiwań i stanowiska kadra pracownicza, która zapełnia luki kadrowe powstające w związku ze zwiększaniem wolumenu produkcji, zmianami demograficznymi, przejściami pracowników na emerytury czy sezonowością popytu. Co więcej, takie wsparcie stosuje się również w celu obniżenia i optymalizacji kosztów danej działalności, zwiększenia przychodów oraz rozwoju przedsiębiorczości.

Pracownik z zagranicy – plusy ujemne czy plusy dodatnie?

Zatrudnianie pracowników z zagranicy jest złożonym procesem, z którym wiąże się sporo niedogodności. Są wśród nich: proces rekrutacyjny, legalizacja pobytu, zakwaterowanie, transport, tłumaczenie dokumentów, organizacja całości pobytu, wymiana pracowników wyjeżdżających na nowych – przy jednoczesnych barierach językowych. Stąd firmy z różnych gałęzi przemysłu chętnie wykorzystują agencje pracy do pomocy w tym zakresie. Jak mówi Mariusz Hoszowski, Prezes firmy Smart Work: „Z pozyskiwaniem pracowników z zagranicy wiąże się ogrom formalności, którymi na ogół zajmują się agencje pracy. Decydując się więc na tego typu formę zatrudnienia kadry pracowniczej, dobrze jest wybrać firmę, która kompleksowo zajmie się obsługą pracodawcy oraz posiada własne, rozległe struktury rekrutacyjne na wschodzie. Dzięki temu przedsiębiorca na pewność, że niezależnie od wahań sezonowych nie zabraknie mu pracowników.”

Pracownik pracownikowi nierówny

Czym pracownik z zagranicy różni się od pracownika z Polski? Jak twierdzi Mariusz Hoszowski, najczęściej spotykani w Polsce pracownicy zagraniczni, czyli obywatele Ukrainy, cechują się nierzadko znacząco wyższą motywacją. „Jest to związane przede wszystkim z różnicami płacowymi w Polsce i na Ukrainie. Co więcej, z naszych obserwacji wynika, że jeśli tylko pracodawca jest w stanie określić zadania ilościowe, to również efektywność i elastyczność pracowników z Ukrainy pozytywnie odróżnia się od pozyskiwanych na bieżąco z rynku pracy pracowników polskich. Pracownicy ze Wschodu są także bardziej mobilni i chętni do pracy w godzinach nadliczbowych.

Obecnie nie ma już różnicy w stawkach wynagrodzeń. O ile jeszcze 3 lata temu pracownicy ze Wschodu byli tańsi niż ci z Polski, to aktualnie są oni przygotowani, by zarabiać tyle samo co Polacy. „Polska to bardzo popularny kierunek migracji zarobkowej pracowników ze Wschodu. Dzieje się tak dzięki bardziej atrakcyjnym zarobkom, coraz liczniejszej obecności mniejszości ukraińskiej, braku izolacji kulturowej oraz mniej restrykcyjnym regulacjom prawnym dotyczącym zatrudniania.” – mówi Prezes firmy Smart Work.

Choć Polska w pewnym stopniu otworzyła się na pracowników zagranicznych i ułatwiła im tutejszy pobyt, w ostatnim czasie coraz więcej mówi się o ryzyku związanym z otwarciem zachodnioeuropejskiego rynku pracy na pracowników ze Wschodu. Jednak pomimo tych negatywnych prognoz, Polska i tak będzie stanowić atrakcyjne miejsce dla pracowników na przykład z Ukrainy. Jest to związane z mniejszą barierą językową, lepszą bazą mieszkaniową oraz bliskością geograficzną naszego kraju, która umożliwia migrantom na łatwiejszy kontakt ze swoimi rodzinami.