Aktualności

Praktyki dla gastronomików – Lech uczy zawodu i proponuje etaty

Przez półtora miesiąca uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Andersa w Białymstoku, będą uczyli się fachu w firmie Lech – Garmażeria Staropolska. Ci, którzy się sprawdzą, w przyszłości maja szanse na etat.

Wakacyjne praktyki organizowane są w ramach wieloletniej współpracy między szkołą a firmą. W ten sposób Lech dba o swoje przyszłe kadry, a szkoła umożliwia uczniom rozwój zawodowy już w trakcie nauki. Od lipca kilku praktykantów poznaje tajniki zawodu gastronomika na różnych stanowiskach pracy.

– Uczniowie mają możliwość nauki praktycznie w każdym dziale i na każdym stanowisku, począwszy od produkcji garmażeryjnej, przez przygotowanie i obróbkę ryb czy dział sałatek i surówek – mówi Adam Zwolan, członek zarządu Lecha. – Uczą się zawodu od strony praktycznej, odpowiedzialności za produkt gotowy, jego zgodność z recepturą i smak. Mają również okazję korzystać z wiedzy i umiejętności osób pracujących w zawodzie od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, a jest to wiedza, którą trudno uzyskać na zajęciach w szkole.

Zdaniem praktykantów taka forma nauki sprawdza się, a dobre miejsce na praktyki oznacza dobry start zawodowy. Izabela Ciborowska już trzecie wakacje poświęca na naukę zawodu w firmie Lech.

– Bardzo sobie cenię współpracę z firmą, bo dzięki niej mogę poznać branżę gastronomiczną z innej strony niż w szkole, poszerzam wiedzę na ten temat i oczywiście przyuczam się praktycznie, przygotowując wyroby gastronomiczne na wesela, cateringi itp. – mówi praktykantka. – Ale myślę też

o przyszłości, bo został mi tylko rok nauki w technikum. W przyszłości chcę pracować w gastronomii i takie praktyki, jak w firmie Lech są nie do przecenienia.

Z kolei Izabela Roszkowska widzi swoją przyszłość w zawodzie kucharza lub dietetyka:

– Firmę Lech wybrałam ze względu przyjazną atmosferę pracy, a także możliwość poznawania tradycyjnej polskiej kuchni – a na tym szczególnie mi zależy. Uczymy się wszystkiego od podstaw, co na pewno przyda mi się w mojej karierze zawodowej – mówi.

Korzyści są obopólne – dla Lecha praktyki to źródło pozyskiwania wykwalifikowanych kadr, zwłaszcza w sytuacji braku fachowców na rynku pracy.

– Liczymy na to, że młodzi ludzie po zakończeniu etapu edukacji będą chcieli pracować u nas – mówi Adam Zwolan. – Są już zaznajomieni z środowiskiem pracy, nawiązali prywatne kontakty z pracownikami, co bardzo ułatwia zawodowy stary w firmie. A my jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i chętnie zaoferujemy im pracę.

Podziel się

Ostatnie

Jakie są obowiązki działu kadr w firmie?

Wraz z rozwojem przedsiębiorstw i ich złożonością, dział kadr staje się nieodłączną częścią struktury organizacyjnej.…

2 dni temu

Rozliczenia podatkowe dla firm – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszym świecie biznesu, zrozumienie zawiłości rozliczeń podatkowych dla firm staje się nieodłącznym elementem sukcesu…

2 miesiące temu

Czym zajmuje się obsługa administracyjna w firmie?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, każda firma, niezależnie od rozmiaru czy branży, musi skutecznie zarządzać…

2 miesiące temu

PragmaGO: Partner finansowy dla e-commerce

Prowadzenie własnego sklepu internetowego niesie za sobą wiele wyzwań i zagrożeń. W tym momencie liczba…

2 miesiące temu

Jakie są korzyści ze szkolenia pracowników z zakresu kadr i płac?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu, inwestycja w rozwój kompetencji pracowników z działów kadr…

2 miesiące temu

Najskuteczniejsze typy zarządzania personelem

Przywództwo transakcyjne, kluczowy model zarządzania w nowoczesnych organizacjach, odgrywa istotną rolę w motywowaniu pracowników i…

3 miesiące temu