Aktualności

Rynek pracy w Gdańsku

Gdańsk to miasto, w którym przez wiele lat królował przemysł stoczniowy, a to z kolei utrudniało znalezienie pracy w innych obszarach zawodowych. W dzisiejszych czasach równie dobrze prosperują dynamiczne firmy z innych branż. Doskonale rozwija się sektor informatyczny, finansowy i oczywiście turystyczny. W Gdańsku działają także centra usług wspólnych dla kilku międzynarodowych koncernów, które zatrudniają setki ludzi. Jak zatem szukać pracy w Gdańsku? Sprawdź nasz poradnik.

Życie i praca w Gdańsku

W Gdańsku znajduje się aż 72% centrów biznesowych całej trójmiejskiej aglomeracji. Ponadto jest tutaj aż 20 kilometrów plaż oraz 25% terenów zielonych. Liczne sondaże wskazują na to, że większość mieszkańców Gdańska jest zadowolonych z życia w tym nadmorskim mieście. W Gdańsku mocno docenia się również pracowników starszych. Do łask wracają osoby po pięćdziesiątym roku życia, które ceni się za duże doświadczenie zawodowe oraz profesjonalizm. Z racji tego, że młode pokolenia nie chcą się kształcić w zawodach fachowych coraz wyraźniej widać deficyt w niektórych branżach, uzupełniany najczęściej osobami 50+, co w bardzo dużym stopniu wpływa na lokalny rynek pracy.

Dojazdy do pracy

Praca Gdańsk – dojazdy. Choć mnóstwo osób marzy o pracy blisko domu, tylko niewielu to się udaje, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, takich jak Gdańsk. Mimo tego, to nadmorskie miasto wyjątkowo szybko rozwinęło się na przestrzeni ostatnich lat pod względem komunikacyjnym. Mowa tutaj zarówno o Szybkiej Kolei Miejskiej, jak i całkiem sporej infrastrukturze dla rowerzystów. Dzięki dużej ilości ścieżek rowerowych coraz więcej osób, zamiast czterech kółek, wybiera dwa. Oczywiście ten sposób dojazdu do pracy w Gdańsku jest odpowiedni przede wszystkim dla mieszkańców centrum i przyległych dzielnic, ale dodatkowo można także korzystać z licznych linii autobusowych i pociągów.

Ile zarabia się w Gdańsku?

Aktualne trendy wskazują na to, że zarobki w Gdańsku stale rosną, nawet pomimo pandemii. Na najwyższe zarobki mogą liczyć przede wszystkim osoby w wieku od 36 do 40 lat, posiadające wyższe wykształcenie, które biegle władają językiem angielskim.

Nie ulega wątpliwości, że praca w Gdańsku oferuje wiele możliwości zawodowych. Niewiele osób wyjeżdża stąd za granicę w poszukiwaniu pracy lub do innych dużych miast w Polsce. Obserwuje się natomiast trend odwrotny. Dużo młodych ludzi przyjeżdża na Pomorze, aby znaleźć interesującą i dobrze płatną pracę, co chyba najlepiej wskazuje poziom rozwoju tego ciekawego miasta.

Podziel się

Ostatnie

Jakie są obowiązki działu kadr w firmie?

Wraz z rozwojem przedsiębiorstw i ich złożonością, dział kadr staje się nieodłączną częścią struktury organizacyjnej.…

2 dni temu

Rozliczenia podatkowe dla firm – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszym świecie biznesu, zrozumienie zawiłości rozliczeń podatkowych dla firm staje się nieodłącznym elementem sukcesu…

2 miesiące temu

Czym zajmuje się obsługa administracyjna w firmie?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, każda firma, niezależnie od rozmiaru czy branży, musi skutecznie zarządzać…

2 miesiące temu

PragmaGO: Partner finansowy dla e-commerce

Prowadzenie własnego sklepu internetowego niesie za sobą wiele wyzwań i zagrożeń. W tym momencie liczba…

2 miesiące temu

Jakie są korzyści ze szkolenia pracowników z zakresu kadr i płac?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu, inwestycja w rozwój kompetencji pracowników z działów kadr…

2 miesiące temu

Najskuteczniejsze typy zarządzania personelem

Przywództwo transakcyjne, kluczowy model zarządzania w nowoczesnych organizacjach, odgrywa istotną rolę w motywowaniu pracowników i…

3 miesiące temu