Skąd wziąć pieniądze na własną firmę?

Założenie własnej firmy to bardzo dobry pomysł na rozwijanie kariery zawodowej. Jednak skąd wziąć pieniądze na start, jeżeli nie mamy ani oszczędności, ani żadnej wolnej gotówki?

Szansa na uzyskanie kredytu z banku nie jest zbyt wielka bez solidnego zabezpieczenia majątkowego. Istnieje kilka alternatywnych źródeł finansowania firmy. Jednym z nich są prywatni inwestorzy. Można ich znaleźć wśród członków rodziny lub przyjaciół czy znajomych, którzy nie obawiają się zainwestowania pieniędzy w cudzy biznes. Pomocne w rozkręceniu firmy jest także korzystanie z usług leasingowych zamiast zakupu potrzebnych maszyn czy pojazdów.

Dobrym pomysłem może okazać się „venture capital”. Polega on na dofinansowaniu firmy przez instytucje albo korporacje, które w ten sposób lokują swoje dodatkowe fundusze w zamian za część udziałów. Najpopularniejszym i chyba najbardziej korzystnym źródłem finansowania jest korzystanie z programów funduszy unijnych.

Po spełnieniu określonych wymogów można otrzymać pieniądze na założenie własnej firmy bez utraty części udziałów. Jeżeli marzymy o własnej firmie, warto sięgnąć po te pieniądze.