Zaświadczenie o zarobkach – kiedy potrzebne?

wypłacalność

Dostęp do stałego źródła dochodu pomaga w rozwiązaniu wielu spraw urzędowych czy prywatnych. Istnieją sytuacje, w których wymagane jest przedłożenie dokumentu poświadczającego o naszych dochodach. Tego rodzaju papiery umożliwiają zakup sprzętu na raty, otrzymanie kredytu czy nawet zapis dziecka do przedszkola. Czym jest zaświadczenie o zarobkach, jak je uzyskać i kiedy znajduje ono swoje zastosowanie?

Czym jest zaświadczenie o zarobkach?

Podstawową funkcją zaświadczenia o zarobkach, jest informowanie instytucji go wymagających, o wypłacalności przedkładającego. Zaświadczenie powinno zawierać dane dane pracownika, miejsce jego zatrudnienia oraz wynagrodzenie brutto. Suma widniejąca na dokumencie, to najczęściej średnia wynagrodzeń z ostatnich trzech miesięcy, poprzedzających wystawienie zaświadczenia.

Jak otrzymać zaświadczenie o zarobkach?

Zaświadczenie o dochodach można dostać od pracodawcy lub Urzędu Skarbowego. Pracownicy mający stałą pracę, powinni zgłosić się do swojego pracodawcy. Pracodawca ma obowiązek wystawienia takiego dokumentu, nie ma także limitu wydawania takiego zaświadczenia. Pracownik może zgłaszać się po dokument nawet w każdym miesiącu bieżącego roku. Aby uzyskać zaświadczenie od pracodawcy, wystarczy poinformować o takim fakcie przełożonego i przedłożyć oficjalną prośbę do księgowości firmy.

 W przypadku posiadania kilku miejsc pracy lub działalności gospodarczej, konieczna jest wizyta w Urzędzie. Wystarczy wypełnić wniosek, który znajduje się na stronie oraz w samej siedzibie danego Urzędu.

Gdzie potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach?

Dokument potwierdzający wysokość i rodzaj wynagrodzenia, przydaje się w następujących sytuacjach:

  • ubiegania się o stypendia socjalne i inne zapomogi
  • podczas procesu alimentacyjnego
  • podczas zakupu towaru na umowę ratalną
  • przy zapisach do przedszkola
  • ubiegania się o kredyt gotówkowy

Ważność zaświadczenia wynosi 30 dni, w tym czasie należy dostarczyć je do instytucji, która go wymaga.

Zaświadczenie o zarobkach a kredyt gotówkowy

Zanim otrzymamy zgodę na zawarcie umowy kredytowej, bank musi dokładnie zweryfikować potencjalnego kredytobiorcę. Należy wówczas dokładnie zapoznać się z jego możliwościami i wiarygodnością. Banki nie mogą pozwolić sobie na zawarcie umowy z klientem, który może okazać się niewypłacalny. W tym celu ubiegający się o pomoc finansową, musi przedłożyć szereg dokumentów poświadczających o jego zdolności do spłaty zadłużenia. Wśród wymaganych dokumentów pojawia się zazwyczaj zaświadczenie o zarobkach, które udowadnia fakt posiadania stałego źródła dochodu.

Czy można uzyskać kredyt bez zaświadczenia o zarobkach?

Choć dokument potwierdzający dochody niesie za sobą wiele wartościowych informacji o kliencie, istnieją oferty kredytów, do których nie jest on wymagany. Można wówczas zastąpić zaświadczenie innym dokumentem lub nie przedkładać wcale papierów o podobnym charakterze. Dzieje się tak zazwyczaj, kiedy zaciągamy kredyt w banku, w którym posiadamy otwarty rachunek bankowy. Więcej informacji na temat kredytów bez zaświadczenia o zarobkach, znajdziesz na stronie: https://www.biznesistyl.pl/biznes/opinie-ekspertow/10040_.html.