Pracownicy

Zezwolenie na pracę cudzoziemca – co warto o tym wiedzieć?

Polscy przedsiębiorcy coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców. Właściciele firm, którzy chcą wdrożyć cudzoziemców do kadry pracowniczej, muszą jednak pamiętać o wszystkich formalnościach. Kluczową kwestią jest zezwolenie na pracę typu A w Szczecinie czy innym mieście. Najważniejsze kwestie związane z zatrudnieniem obcokrajowca wskazaliśmy w tym artykule. 

Dlaczego zezwolenie na pracę jest opłacalne?

Jak wskazują specjaliści od rynku pracy, w Polsce nadal wielu przedsiębiorców błędnie myśli, że zatrudnienie cudzoziemca bez umowy przyniesie większy dochód. Wynika to głównie z obaw przed dodatkowymi wizytami urzędników i tzw. papierologią. Tymczasem dopełnienie obowiązków pozwala nie tylko na zapobieganie deportacji ze Szczecina czy innych miast ale także na zabezpieczenie losu firmy, a także pracownika.

W praktyce zalegalizowanie pracy pozwala stworzyć odpowiednie bezpieczeństwo zatrudnionym i ominąć potencjalne kary wynikające z nieprzestrzegania obowiązujących przepisów. Z kolei cudzoziemiec może mieć pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku podczas czynności zawodowych uzyskają odpowiednią pomoc.

Chociaż przedsiębiorcy jeszcze tego nie odczuli, to okazuje się, że kontrole w celu sprawdzenia legalności pracowników w danej załodze firmowej są coraz powszechniejsze.  Z tego względu, aby pozytywnie zakończyć kontrolę, warto załatwić zezwolenie na pracę typu a w Szczecinie. Specyfika i warunki tego zezwolenia zostały określone w kolejnej części artykułu.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca typu A

Zezwolenie typu A dotyczy obcokrajowca, który wykonuje prace na terenie Polski, opierając się na umowie z firmą, funkcjonującą na terenie Polski. Termin określa, że warunek zostaje spełniony, gdy siedziba, oddział lub inna forma działalności funkcjonuje na terytorium RP.

Zezwolenie jest wydawane na czas określony, jednak nie dłużej niż na 3 lata. Karta rezydenta w Szczecinie może pomóc w tych procedurach, jeśli cudzoziemiec chce podjąć pracę w regulowanym zawodzie.

Podziel się

Ostatnie

Jakie są obowiązki działu kadr w firmie?

Wraz z rozwojem przedsiębiorstw i ich złożonością, dział kadr staje się nieodłączną częścią struktury organizacyjnej.…

5 dni temu

Rozliczenia podatkowe dla firm – co warto o nich wiedzieć?

W dzisiejszym świecie biznesu, zrozumienie zawiłości rozliczeń podatkowych dla firm staje się nieodłącznym elementem sukcesu…

2 miesiące temu

Czym zajmuje się obsługa administracyjna w firmie?

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, każda firma, niezależnie od rozmiaru czy branży, musi skutecznie zarządzać…

2 miesiące temu

PragmaGO: Partner finansowy dla e-commerce

Prowadzenie własnego sklepu internetowego niesie za sobą wiele wyzwań i zagrożeń. W tym momencie liczba…

2 miesiące temu

Jakie są korzyści ze szkolenia pracowników z zakresu kadr i płac?

W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu, inwestycja w rozwój kompetencji pracowników z działów kadr…

2 miesiące temu

Najskuteczniejsze typy zarządzania personelem

Przywództwo transakcyjne, kluczowy model zarządzania w nowoczesnych organizacjach, odgrywa istotną rolę w motywowaniu pracowników i…

3 miesiące temu