Kadry i płace — jak nad nimi zapanować?

kadry i place

Każda firma, niezależnie od swojej wielkości, jest zobowiązana do terminowego rozliczania wynagrodzeń swoich pracowników i odprowadzania od nich składek oraz podatku do instytucji takich jak Urząd Skarbowy, czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Część przedsiębiorstw posiada swoje własne działy kadrowe, które zajmują się tymi zagadnieniami, mniejsze firmy jednak najczęściej decydują się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Jak zapanować nad kadrami i placami? Podpowiadamy.

Kadry i płace — stworzenie właściwego działu w swojej firmie

Zagadnienie, jakim są kadry płace w Łodzi i wielu innych zarówno dużych jak i małych miastach często spędza sen z powiek przedsiębiorcom, jeżeli nie posiadają oni dedykowanego temu zagadnieniu działu. Z tego powodu zwłaszcza firmy, które zatrudniają coraz więcej pracowników, muszą zastanowić się nad stworzeniem własnego działu księgowego, w którym na początku może pracować tylko jedna osoba lub nad podjęciem współpracy z zewnętrzną firmą taką jak na przykład biuro rachunkowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, dlatego wybór konkretnego zawsze powinien być uzależniony od planu rozwoju przedsiębiorstwa.

Kadry i płace — skorzystanie z usług biura księgowego

Wiele przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z usług firm takich jak biuro rachunkowe w Łodzi, aby zapanować nad kadrami i placami w swojej firmie. Rozwiązanie to szczególnie doceniają właściciele niewielkich biznesów, ponieważ proponowane im usługi są znacznie bardziej opłacalne niż prowadzenie wewnętrznej księgowości.

W zakres obowiązków biura księgowego mogą wchodzić następujące elementy: sporządzanie list płac pracowników i zleceniobiorców oraz deklaracji ZUS, prowadzenie karty wynagrodzeń oraz zasiłkowych. Fachowcy z biura księgowego mogą również przygotować przelewy rozliczeń z ZUS, a także roczne rozliczenia pracowników PIT. Zajmą się też sporządzeniem ewidencji środków trwałych oraz prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów.