Jak wygląda praca w kadrach? Gdzie szukać ogłoszeń o pracę w HR?

Większość firm posiada dział kadr i płac, co pozwala na prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zarządzanie zasobami ludzkimi i bycie pośrednikiem między szefem a pracownikami nie jest zadaniem łatwym. Jak właściwie wygląda praca w HR? Gdzie szukać ogłoszeń?

Kim jest HR-owiec?

HR-owiec czy też specjalista do spraw kadr zajmuje się w głównym mierze potencjałem ludzkim w firmie. Jest to osoba wyspecjalizowana w zarządzaniu zasobami ludzkimi, jak również ma szersze kompetencje także w dziedzinie płac i rachunkowości. Niektórzy uważają, że kadrowiec to człowiek od wszystkiego – zajmuje się wynagrodzeniami, ewidencją czasu pracy, a także kwestiami związanymi z zatrudnianiem pracowników w firmie czy ich zwalnianiem. Nie jest to łatwa praca, dlatego zazwyczaj działy HR liczą sobie większą grupę ludzi, dzięki czemu możliwy jest lepszy podział obowiązków.

Jak znaleźć pracę w kadrach?

Aby znaleźć pracę w kadrach, należy w pierwszej kolejności wykazać się konkretnymi umiejętnościami, a także, co często jest wymagane, odpowiednim wykształceniem, także kierunkowym, ewentualnie doświadczenia na podobnym stanowisku. Na rynku ofert nie brakuje i ogłoszenia pracy w kadrach, HR znajdziesz np. na Sprzedajemy.pl. Warto pamiętać jednak o tym, że oprócz umiejętności zawodowych, koniecznie należy wykazać się także odpowiednimi cechami charakteru: obowiązkowością, terminowością, poczuciem odpowiedzialności, dobrą organizacją czasu oraz cierpliwością i spokojem. Zdarza się, że praca w kadrach bywa stresująca i pod presją czasu. To wymagający zawód, w którym trzeba wykazać się nie tylko szeroką wiedzą, ale i z gotowością do ciągłej nauki.

Jak wygląda praca w kadrach?

HR oznacza Human Resources, czyli po prostu zarządzanie zasobami ludzkimi i potencjałem w firmie. Zadań, jakie dział kadr musi wypełnić, jest stosunkowo dużo i zalicza się tutaj nie tylko wypłacanie wynagrodzeń w terminie czy prowadzenie rekrutacji. Kadrowcy muszą zapoznać się ze wszystkimi aplikacjami, wyselekcjonować je, podjąć kontakt z kandydatami i przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne, a także sporządzać umowy o pracę. Dodatkowo HR-owcy pilnują ewidencji czasu pracy, a także mają kontakt z instytucjami państwowymi. Do ich obowiązków należy zgłaszanie pracowników do ZUS, US, GUS czy PFRON. Konieczne jest przy tym sporządzanie niezbędnej dokumentacji, co też zajmuje sporo czasu.

Jeżeli pracownik ma wątpliwości, problem, czy też po prostu planuje pójść na urlop lub zwolnienie lekarskie, także uda w tym celu się do działu kadr. Wszystkie wnioski i zgłoszenia muszą zostać zaniesione właśnie tam.

Ile się zarabia, pracując w kadrach?

Często jest to zawód niedoceniony i lekceważony, choć niezwykle istotny dla funkcjonowania firmy. Kadry są buforem między pracownikami a szefem, dzięki czemu zachowany zostaje płynny kontakt, a także nie dochodzi do spięć. Ponieważ lista obowiązków HR-owócw jest stosunkowo długa, a odpowiedzialność wysoka, można byłoby się spodziewać, że i zarobki nie są złe. Tak jak w innych przypadkach, wysokość wynagrodzenia będzie zależała od wielkości firmy, miejscowości, stażu pracy oraz konkretnego stanowiska zajmowanego w dziale. Średnia pensja dla początkującego kadrowca wynosi ok. 3000 zł brutto, z kolei specjaliści wyższego szczebla mogą zarobić już od ok. 3600 zł brutto w górę, a eksperci nawet 6000 zł brutto.