Równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym (work-life balance) jest zagadnieniem, na które zaczęto poważnie zwracać uwagę dopiero kilka dekad temu, początkowo głównie w środowiskach naukowych. W naszych czasach jest to już jednak kwestia, która zdążyła przedostać się do zbiorowej świadomości – zarówno pracowników, jak i pracodawców.
Work-life balance
Wiele osób pracujących doświadcza w jakimś stopniu konfliktu oczekiwań stawianych przez pracę (zwierzchników, kolegów/koleżanki) i oczekiwań ze strony własnej rodziny. I dla wielu osób są to wyzwania, którym w nie są w stanie realnie sprostać. W teorii czas pracy jest zwykle normowany i wyraźnie rozgraniczony – w praktyce niestety zdarzają się sytuacje, kiedy granica ta staje się coraz bardziej rozmyta. Dlaczego tak się dzieje?
Naruszona równowaga
Jedną z przyczyn naruszenia równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest niewłaściwa organizacja, tj. nieodpowiednie zarządzanie czasem. Dość często spotykanym zachowaniem jest np. niemożność skutecznego wypełnienia swoich zadań w czasie pracy biura (np. przez brak koncentracji), prowadząca do zaległości, które nadrabiane są kosztem czasu wolnego. Czyli przepisowe osiem godzin jest w jakiejś części marnotrawione, a w zamian za to dana osoba zostaje po godzinach lub wręcz zabiera pracę do domu, spędzając wieczory przy komputerze, zamiast z rodziną.
Jak odzyskać równowagę między pracą a życiem prywatnym?
Po pierwsze, jak mówi antyczne porzekadło: jeśli chcesz zwalczyć chorobę, bądź gotów usunąć jej przyczyny. Trzeba się zatem przede wszystkim wziąć za samego siebie i spróbować pozbyć się nawyków uniemożliwiających skupienie się na pracy w przewidzianych na nią godzinach. Jednym z powszechnych problemów, do którego wiele osób nie chce się przyznać, jest np. prokrastynacja (odwlekanie realizacji zadań na później) – tutaj bez odrobiny samozaparcia ciężko oczekiwać jakiejś poprawy. Warto wprowadzić do swojej pracy więcej zorganizowania: planować zadania, sporządzać w każdej sprawie notatki (dla samego siebie, jak i dla współpracowników), ustalać z góry priorytety działania i konsekwentnie trzymać się założeń.
„Niezmiernie istotną kwestią, gdy chodzi o codzienną wydajność w pracy, jest również oczywiście umiejętność komunikacji pomiędzy współpracownikami” – mówi Anna Borowiec, Dyrektor ds. Outsourcingu HR w firmie HRO+, świadczącej outsourcing kadr i płac. „Już tak podstawowa sprawa, jak stosowanie spójnych i klarownych komunikatów, przekazywanych prosto i bezpośrednio, znacznie zwiększa efektywność. Wciąż jednak zbyt często zdarza się, że czyjeś lenistwo, roztargnienie czy rozdęte ego powstrzymuje daną osobę przed wyrażaniem wszystkiego w zrozumiały, przystępny sposób. A to potrafi doprowadzić nie tylko do bałaganu, ale i do nawarstwiających się nieporozumień czy wręcz waśni w zespole.”
Zatem pierwszym krokiem do tego, by odzyskać równowagę między pracą i własnym życiem, jest często sprawienie, by nasze środowisko pracy było po prostu bardziej przyjazne – byśmy chcieli tam przychodzić i mogli pracować na tyle wydajnie, aby nie wynosić obowiązków poza biuro.
Leave a Reply