Praca w HR – jakie trzeba mieć kompetencje?

kwalifikacje

W polskich przedsiębiorstwa, pracownicy działu HR odpowiadają głównie za sprawy księgowo-personalne. Na zachodzie mają oni znacznie więcej obowiązków. Ich zadaniem jest między innymi pozyskiwanie najlepszych pracowników, motywowanie ich, rozwijanie oraz utrzymywanie w strukturach firmy. Co istotne, dział HR pracuje nie tylko dla dobra całej organizacji, ale także dla każdego pracownika z osobna. Jakie trzeba mieć kompetencje, aby pracować w tym dziale?

Praca w HR – jakie studia?

Największe szanse na otrzymanie pracy w działach HR mają osoby, które ukończyły studia na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi. To najlepsza forma przygotowania do zawodu, ponieważ w toku nauki, studenci uczęszczają na takie zajęcia jak podstawy komunikacji, zarządzanie zespołem czy prawo pracy. W ten sposób, absolwenci otrzymują kompetencje, dzięki którym mogą natychmiast po odebraniu dyplomu za ukończenie studiów, podjąć pracę w agencji zatrudnienia lub dedykowanym dziale HR.

Oferty dla pracowników HR: praca w Łodzi

W przypadku wielu międzynarodowych firm, do dział HR zatrudniani są również absolwenci kierunków lingwistycznych. W dużej mierze będą odpowiadać oni za rekrutację pracowników z zagranicy.

Jakie kompetencje musi mieć pracownik działu HR?

Najważniejszą kompetencją osoby, która planuje pracować w dziale HR są wysokie umiejętności komunikacyjne. W swojej pracy, HR-owcy każdego dnia rozmawiają z wieloma osobami – od kandydatów do pracy, przez pracowników, aż po przełożonych. Część z nich prowadzona jest przez telefon komórkowy lub za pośrednictwem skrzynki pocztowej. Taki model pracy wymaga dużej otwartości na kontakty z ludźmi oraz swobody w nawiązywaniu relacji.

Przydatna będzie również rozwinięta inteligencja emocjonalna. Jednym z obowiązków pracowników działu HR jest pomaganie kandydatom w rozwoju ich kompetencji zawodowych. Muszą przy tym uwzględniać nie tylko ich kwalifikacje, ale również preferencje. Wymaga to dużej elastyczności oraz kreatywności.

HR-owcy muszą znać również specyfikę rynku pracy. Ich praca w dużej mierze polegać będzie na rekrutacji nowych pracowników, co wymaga znajomości procesów rekrutacyjnych. Często klienci oczekują, aby potencjalnych kandydatów przedstawić bardzo szybko. Istotna jest więc także umiejętność pracy pod presją czasu i w dużym stresie.

Dział HR – oferty pracy

Dynamicznie rozwijająca się branża HR sprawia, że osoby zainteresowane rozwojem kariery w tym segmencie rynku nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Znajdą je zarówno na największych portalach ogłoszeniowych, jak i mniejszych lokalnych serwisach.

Część firm udostępnia ogłoszenia o pracę również na swoich stronach internetowych, a także prowadzonych profilach w mediach społecznościowych. Popularnym miejscem, w którym także prowadzą one działania rekrutacyjne są facebookowe grupy. Warto do nich dołączyć jeśli szukasz pracy w obszarze Human Resources. Otrzymujesz wówczas szansę, aby szybko otrzymywać powiadomienia o nowych ofertach pracy.