Nierówność płci

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus. Już na pierwszy rzut oka wiadomo, że kobiety i mężczyźni bardzo się od siebie różnią i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o wygląd zewnętrzny czy fizyczność. Pracodawcy dużo chętniej zatrudniają mężczyzn zwłaszcza na kierownicze stanowiska, które są obarczone dużym ryzykiem.

Kobiety musiały walczyć o swoje prawa, przede wszystkim o prawo do głosu oraz o równe traktowanie. Kiedy to wywalczyły wydawało by się, że wszystko jest na dobrej drodze do równego traktowania, ale jednak tak się nie stało. Kobiety są wciąż gorzej traktowane i wciąż są niechętnie zatrudniane, zwłaszcza na stanowiska, które od lat były zakorzenione w kulturze jako zajęcie dla mężczyzn.

Dlatego w wielu państwach kobiety są chronione dodatkowymi prawami, co tak naprawdę tworzy kolejne nierówności. W przepisach jest np. określone ile kobiet powinno być w partii. Pomimo, że już od wielu lat jest tendencja do tego by kobiety coraz później zakładały rodziny, bądź wcale nie chcą mieć dzieci pracodawcy widząc kobietę jako kandydatkę na stanowisko w swojej firmie od razu się zastanawiają, kiedy kobieta to wykorzysta i pójdzie na urlop macierzyński.

Dodatkowo mężczyźni też uzyskali prawo do urlopu tacierzyńskiego, jednak pracodawcy tylko kobiety postrzegają jako kłopot dla swojej firmy. Prawdopodobnie minie jeszcze wiele czasu, zanim kobiety będą zarabiały tyle samo ile mężczyźni i będą równo traktowane.