Wybory konsumenckie

Czym kierujemy się podczas zakupów? Czy na zakupach faktycznie kupujemy tylko to co jest nam naprawdę potrzebne? Ile razy zdarzyło się, że kupiłeś/aś coś co jest ci zupełnie niepotrzebne?

Idąc na zakupy warto zrobić sobie listę i nie chodzi tu tylko o to, aby o niczym nie zapomnieć, ale także o tym abyśmy trzymali się ściśle tego co mamy kupić, a nie błądzili po pułkach i zastanawiali się czy może czegoś jeszcze nie potrzebujemy. Sklepy specjalnie układają produkty w taki sposób, aby skusić nas promocjami i abyśmy sięgnęli po więcej niż faktycznie potrzebujemy.

Co jednak decyduje o tym czy wybieramy ten czy inny sklep, ten czy inny produkt?

Wiele zależy od naszego przywiązania do marki. Często kupujemy to co już kiedyś kupiliśmy i się nam sprawdziło, jeżeli się nie sprawdziło to raczej będziemy omijać to szerokim łukiem. Rzadko kiedy też decydujemy się kupić produkt innej marki, jeżeli akurat ten nam się sprawdził.

Zmianę naszego przyzwyczajenie może spowodować opinia kogoś znajomego, ciekawa promocja lub potrzeb, gdy akurat czegoś potrzebujemy, a w danym sklepie, w którym akurat robimy zakupy nie ma tego produktu, który zawsze kupujemy, sięgniemy po jakiś zamiennik, który może okazać się lepszy i zmienimy nasze przyzwyczajenie.

Raz popsuta opinia na temat jakiegoś produkty jest praktycznie niemożliwa do odbudowania, bo zaufanie do marki buduje się bardzo długo i jest to bardzo złożony proces.